wtorek, 27 września 2016

Recenzja "Jestem tu i teraz" Projekt Mindfulness, Muza

Jestem tu i teraz, recenzja, ArtMagda, Muza, mindfulness
Żyjesz obok własnego życia. Codziennie pędzisz nie skupiając się na tym co dzieje się tu i teraz. Dni przepływają przez palce, zlewają się tygodnie, miesiące, lata. Wciąż biegniesz, nie możesz przecież wypaść z maratonu. Wciąż widzisz w oddali cel, choć mimo wysiłku nie zbliżasz się do niego. Nie zatrzymujesz się, musisz utrzymać tempo. Całą uwagę skupiasz na planach, na tym co trzeba zrobić jutro, za tydzień, za rok. Układasz w głowie niekończące się listy rzeczy do wykonania z terminem na wczoraj. Zadowolony odhaczasz kolejne punkty, ale zaraz dokładasz następne. Nie widzisz drogi, którą już przebyłeś. Nie doceniasz kroków, które odważnie postawiłeś. 

Rozprasza cię przeszłość, rozpamiętujesz minione dni, analizujesz podjęte decyzje. Tkwisz pomiędzy tym co było, a tym co będzie. Nie ma cię tu, w tej chwili. A gdy kładziesz się spać czujesz, że znów coś poszło nie tak. Zabrakło 20 minut na zabawę z dzieckiem, zabrakło radości ze wspólnego posiłku, zabrakło chwili, by zadzwonić do mamy. Powiesz, że czasu ci zabrakło. Znów będziesz obiecywać, że jutro nadgonisz, dopracujesz, dopniesz. Że znajdziesz chwilę, może dwie. Ale wieczorem uśniesz przytłoczony ciężarem czasu, którego nie znalazłeś dziwiąc się, że coś czego nie ma może tyle ważyć. 

Życie pędzi, to prawda. Ale czy tłumaczenie się tym pędem nie jest pójściem na łatwiznę? Życie nie ma dla nas czasu, czy to my nie mamy czasu na życie? 


Jestem tu i teraz, recenzja, ArtMagda, Muza, mindfulness
Mindfulness to trening uważności, skupiania się na tym co dzieje się tu i teraz. To świadoma praca nad oddechem, myślami i słowami. To odrzucenie natarczywych wspomnień i zaprzestanie wybiegania w przyszłość. To przede wszystkim zatrzymanie się, docenienie obecnej chwili i naszej w niej roli. Mindfulness to spojrzenie na siebie obiektywnie, bez negatywnych schematów myślowych. To zrozumienie jak emocje i myśli wpływają na nasze ciało i w konsekwencji na nasze samopoczucie.

"Jestem tu i teraz" to poradnik, który we wrześniu ukazał się nakładem Wydawnictwa Muza. W pierwszej części autorzy przedstawili główne założenia Mindfulness. Teoria podana została zrozumiałym językiem i zwięzłym teksem mieszczącym się na kilku zaledwie stronach. Resztę książki stanowią praktyczne ćwiczenia, które pomogą rozwijać większą uważność, bo jak przekonują autorzy można tę umiejętność świadomie wypracować. Proponowane zadania są doskonałą zabawą na długie godziny nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. Książka okazała się bardzo pomocna, gdy chciałam pokazać swoim synom czym są emocje, które ich nachodzą, skąd się biorą i jak mogą nad nimi panować. Zadania były przystępne, przejrzyste, chwilami zabawne i przede wszystkim skłoniające do refleksji. 

Zatrzymaj się. Weź do rąk chwilę, w której jesteś, poobracaj ją między palcami, przyjrzyj się uważnie każdej myśli i uczuciu jakie budzi. Wdech. Daj sobie czas. Wydech. 

Gorąco polecam, ArtMagda.

Bezpłatny egzemplarz książki otrzymałam od Wydawnictwa Muza.

6 komentarzy:

 1. Od czasu do czasu zaglądam do takich poradnikowych publikacji. Ta porusza ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przepadam za klasycznymi poradnikami i rzadko po nie sięgam, ale ten jest inny. To zbiór praktycznych ćwiczeń, a przy tym dobra zabawa. Warto było poświęcić mu czas :) pozdrawiam!

   Usuń
 2. Tyle książek do przeczytania, tą też muszę dopisać do listy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z pewnością będziesz zadowolona z lektury :) polecam!

   Usuń
 3. Zapowiada się ciekawie... poradników co prawda nie lubię, ale jeśli mówisz, że to raczej praktyczne ćwiczenia, niż poradnik, to chyba się tym zainteresuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. część z teorią zajmuje max 10 stron, reszta to same ćwiczenia! polecam :)

   Usuń

Pisanie jest zawsze dialogiem. Czasami z sobą samym, ale częściej z czytelnikiem. Pisząc publicznie czekam na Twoją odpowiedź. Porozmawiamy?