środa, 27 września 2017

Recenzja "Pustostan" Agnieszka Nietresta-Zatoń, Prószyński i S-ka

Znakomity debiut z gatunku tych, które trzeba odchorować, który zostawia trwały ślad w pamięci. Długo zbierałam się w sobie, by cokolwiek napisać o tej książce i nadal brakuje mi słów, choć minął rok od lektury "Pustostanu".

Pustostan, recenzja, ArtMagda, Prószyński i S-ka, Agnieszka Nietresta-Zatoń
Autorka rozwala system, zaskakuje precyzyjnym, pięknym językiem (kiedy ostatni raz przeczytaliście słowo "szadź"?), ciekawą konstrukcją fabuły, nieszablonowym podejściem do bohatera i absolutnie mistrzowskim potraktowaniem czytelnika. Agnieszka Nietresta-Zatoń pisze, jak rasowy pisarz! Czytelnik jest bez szans; każde kolejne słowo wwierca mu się precyzyjnie w głowę, boli do żywego, ale nie jest w stanie oderwać się od lektury. 

Największą siłą przekazu "Pustostanu" jest prawda. Prawda, z którą nie mamy szans polemizować. Prawda, która uwiera jak za ciasne buty. Prawda, której sami przed sobą nie chcemy przyznać, a w której autorka zanurza nas już od pierwszych stron i aż do końca nie pozwala wychylić głowy nad powierzchnię. Topimy się w niej, dławimy, tracimy oddech, ale czytamy dalej, nie mogąc przerwać. 

Ignacy Karpowicz tak napisał o "Pustostanie": "Książka wciąga i trzyma jak toksyczna rodzina. Świetnie napisane, chwilami nieodparcie śmieszne - przerażająco śmieszne, bo prawdziwe".

Nic dodać, nic ująć. Warto B A R D Z O przeczytać. Trudna, wymagająca i jednocześnie niezwykle wartościowa lektura. Polecam szczerze! ArtMagda. 

6 komentarzy:

 1. Lubię czytać, więc jak znajdę odrobinę więcej czasu to sięgnę po tą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo enigmatyczny opis - nie zdradza nic a nic z treści. I zadziałało. Mam wielką ochotę przekonać się, czym jest tytułowy pustostan. A skoro jeszcze można rozkoszować się pięknym językiem polskim, to skuszona jestem podwójnie.

  P.S. Używam "słowa szadź", gdy tylko szadź widzę. A widuję co roku w Górach Świętokrzyskich. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, enigmatyczna recenzja wyszła :) Myślę, że każdy z tej lektury wyniesie coś innego, tym bardziej warto po nią sięgnąć. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

   Usuń
 3. Zaintrygowała mnie ta książka :) Lubię książki napisane pięknym językiem chociaż często są to trudne lektury np. Srebrzysko Stefana Chwina. Po Pustostan na pewno sięgnę :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto bardzo! A teraz ukazała się druga powieść autorki "Oaza spokoju" i też zapowiada się dobrze - polecam :)

   Usuń

Pisanie jest zawsze dialogiem. Czasami z sobą samym, ale częściej z czytelnikiem. Pisząc publicznie czekam na Twoją odpowiedź. Porozmawiamy?