niedziela, 3 listopada 2019

Z pisaniem jest jak z jazdą na rowerze. Każdy może się nauczyć.

Dobrego pisania, tak jak i każdej innej umiejętności, można się nauczyć. Można szlifować język, rozwijać warsztat i konsekwentnie dążyć do poprawienia jego jakości. Nieważne czy prowadzisz bloga, jesteś autorem kilku książek, czy marzysz, aby napisać pierwszą. Słowo pisane którego używasz, wymaga przestrzegania konkretnych zasad, które po odpowiednim przećwiczeniu płynnie wprowadzisz w swoje pisanie. 

Jeżeli nie masz czasu na kursy kreatywnego pisania, to warto poszukać dobrych poradników. Niektóre skupiają się na samym motywowaniu do pisania, podpowiadają skąd czerpać pomysły, czym się inspirować. Inne przybliżają teorię tworzenia prawidłowych, naturalnie brzmiących dialogów, wartkiej akcji i wielowymiarowych postaci. Prawda jest jednak taka, że możesz przeczytać sto poradników, a nadal nie usiądziesz do biurka i nie napiszesz ani jednego zdania. 

Żeby zacząć pisać i żeby pisać dobrze trzeba... pisać. Praktyka jest kluczem. Najlepszy efekt dają ćwiczenia pisarskie, a tych znajdziesz sporo w "Chudej książeczce z ćwiczeniami, do której warto regularnie zaglądać" Kasi Szyszko. Autorka jest wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Kent w Wielkiej Brytanii, prowadzi stronę Powieściologia oraz hiper ciekawy kanał na YouTube i Fanpage. Każde z tych miejsc poznałam i polubiłam, a teraz zapraszam tam ciebie, bo warto polecać dobre miejsca w sieci.

W "Chudej książeczce..." znajdziesz minimum teorii i maksimum praktyki. Jest to zbiór 18 autorskich ćwiczeń pisarskich podzielonych tematycznie, które pozwolą ci odkryć, co w twoim pisaniu kuleje najbardziej, a co idzie ci całkiem dobrze. Dowiesz się, jak nie przeładować sceny nadmiarem informacji i jak nie przekarmić czytelnika, jak pokazać emocje oraz czym jest pilność słów oraz ich ekonomiczność. Za pomocą ciekawych ćwiczeń autorka bardzo klarownie tłumaczy zasady dobrego pisania. Zadania są proste więc każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, może na nich pracować, a wykonane raz nie wyczerpują tematu. 

Kilka lat temu miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w kursie kreatywnego pisania prowadzonym przez Kasię. Było to cenne doświadczenie, które zapoczątkowało lawinę niezwykłych zdarzeń pisarskich w moim życiu. Kasia Szyszko motywuje do pisania, jak nikt inny, z pasją dzieli się wiedzą i merytorycznym zapleczem. Ma też ogromną wrażliwość, która pozwala jej zbliżyć się do prawdy zamkniętej w słowach. Czujnym okiem wyłapuje wszelkie niuanse, subtelnie wypunktowuje braki i szkicuje drogi, którymi twoje pisanie może się potoczyć. 

Wewnętrzny krytyk pod rękę z perfekcjonizmem skutecznie podcinają skrzydła niejednemu pisarzowi. Dzięki Kasi Szyszko znów zaczniesz latać! Jeżeli więc kochasz pisać i chcesz rozwijać swój warsztat, to warto zaglądnąć na Powieściologię.

Polecam bardzo,

Magdalena Matraszek | Piszę | Redaguję | Recenzuję |

8 komentarzy:

 1. Świetny wpis, który po raz kolejny pokazuje mi, że to, co robię i co chcę robić jest możliwe, wystarczy tylko pisać.
  Dziki za polecenie książki i Powieściologii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się ogromnie i dziękuję za dobre słowo :)

   Usuń
 2. Dzięki, odwiedzę te miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piszę od kiedy pamiętam i zauważam, jak mój warsztat się polepsza z każdym rokiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością wzięłabym udział w takim kursie kreatywnego pisania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W necie znajdziesz dużo ofert kursów kreatywnego pisania, tańsze i droższe, wiadomo... Warto poczytać, kto je prowadzi i wybrać kogoś, kto ma dużo wiedzy teoretyczne i praktycznej do przekazania. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Pisanie jest zawsze dialogiem. Czasami z sobą samym, ale częściej z czytelnikiem. Pisząc publicznie czekam na Twoją odpowiedź. Porozmawiamy?