środa, 7 września 2016

Recenzja "Przebudzenie" Anthony de Mello, Zysk i S-ka

Specyficzna książka. Wymagająca skupienia i uważnej lektury. Nie do każdego trafi stylistyka, a już na pewno nie do każdego trafi treść. Ale z pewnością warto po nią sięgnąć, by przekonać się czym są słynne rekolekcje Anthony'ego de Mello.

Przebudzenie, de Mello, recenzja książki, ArtMagda
Książka stanowi zbiór nauk/kazań, które mają na celu otworzyć nam oczy na prawdziwy sens życia, które mają wyrwać z letargu i rozbudzić świadomość. Autor zmusza do refleksji, do pochylenia się nad drugim człowiekiem, w którym bez wątpienia odnajdziemy siebie. Czytając kolejne rozdziały mimowolnie zaczynamy analizować swoją postawę i myślę, że pod tym względem cel autora został osiągnięty. Czytelnik musi się zatrzymać, zastanowić. 

Nie ma tu jasnych wytycznych, co jest dobre, a co złe. Nie ma instrukcji obsługi jak żyć. Nauki de Mello są ponad wszelkimi podziałami kulturowymi i religijnymi, dzięki czemu docierają do każdego czytelnika. Siła i zasięg przekazu jest piorunująca, przez co książka została w wielu kręgach zakazana. Jest tu przede wszystkim mądrość płynąca z prostoty przemyśleń. Jest wiele ciekawych, uderzających trafnością przypowieści, anegdot i symboliki, która silnie oddziałuje na wyobraźnię. Jest szczerość chwilami tak zaskakująca, że aż bolesna w odbiorze. I jest miłość, szacunek do drugiego człowieka. 

Trafny tytuł nawołuje do przebudzenia, do życia w pełnej świadomości. Jeżeli szukasz literatury poruszającej tematykę duchową i moralną - to książka dla ciebie. Polecam, ArtMagda.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, pewnie się na nią skuszę, chętnie sięgam po takie książki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i zachęcam do podzielenia się swoją opinią po skończonej lekturze. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Słyszałem dużo negatywnych opinii o "Przebudzeniu" Anthony'ego de Mello. Nie wiem na ile faktycznie warto sięgać po książkę, jednak muszę któregoś razu przekartkować i samodzielnie się przekonać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego napisałam, że nie do każdego trafi ta lektura. Jest inna, tak pod względem treści jak stylu i języka.
   Polecam samemu się przekonać :)
   Pozdrawiam!

   Usuń

Pisanie jest zawsze dialogiem. Czasami z sobą samym, ale częściej z czytelnikiem. Pisząc publicznie czekam na Twoją odpowiedź. Porozmawiamy?